436

5 نکته ای که باید درباره عثمان دمبله بدانید

سه‌شنبه 24 مرداد 1396، 04:10 ب.ظ ، 1 ماه و 10 روز 2 ساعت و 55 دقیقه قبل

مسئله انتقال عثمان دمبله به بارسلونا این روزها به هیجان انگیز ترین خبر بازار نقل و انتقالات فوتبال اروپا تبدیل شده است. اگرچه باشگاه دورتموند پیشنهاد اول بارسا را رد کرد ولی در صورتی که پیشنهاد 150 میلیون یورویی دریافت کند احتمالا حاضر به فروش ستاره ناراضی اش خواهد شد.

Fussball.ir:

 

اما در این یادداشت به گذشته او و اینکه آیا او ارزش این مبلغ گزاف را دارد می پردازیم:

1- دمبله در سال 2015 در استانه پیوستن به سالزبورگ قرار داشت.

پس از مدتی زندگی در شمال فرانسه، دمبله 13 ساله در سال 2010 راهی تیم رن فرانسه شد و بعد از 4 سال حضور در تیمهای پایه سرانجام در سال 2014 به تیم اصلی رسید و رفته رفته موفق شد بعنوان یک استعداد آینده دار در فرانسه برای خودش نامی دست و پا کند. در این مقطع منچستر سیتی و رد بول سالزبورگ شدیدا او را زیر نظر داشتند و جرارد هولیر، کسی که قبلا هم نقش زیادی در انتقال سادیو مانه به سالزبورگ داشت شدیدا به دنبال جذب او بود تا این ستاره را به اتریش ببرد. علیرقم پیشنهاد 2 میلیون یورویی برای بازیکنی که در ترکیب اصلی رن جایی نداشت، این باشگاه فرانسوی حاضر نشد دمبله را بفروشد. با پایان نقل و انتقالات سال 2015، دمبله قراردادش را به مدت سه سال با رن تمدید کرد و از همینجا درخشش او شروع شد.

2- درسال 2016 اکثر تیمهای بزرگ اروپا خواهان او بودند ولی او دورتموند را انتخاب کرد.

در نوامبر 2015 دمبله اولین بازی اش را در لوشامپیونه مقابل آنژه انجام داد و خیلی زود اولین گل دوران حرفه ایش را زد تا علاوه بر سالزبورگ و منچسترسیتی، باشگاه های بزرگی مثل بارسا، یونایتد، لیورپول، بایرن و آرسنال وضعیت او را زیر نظر قرار دهند. دمبله اما دنبال باشگاهی بود تا بتواند منظم بازی کند و به همین خاطر تصمیم گرفت به دورتموند بپیوندد. او درباره تصمیمش به گل گفت:

دورتموند به من گفت اگر خوب باشم حتما بازی خواهم کرد.

3- در دورتموند هم به پیشرفتنش ادامه داد و تبدیل به بازیکن بهتری شد.

دمبله در فصل 2016-17، 10 گل زد و 21 پاس گل داد و این عملکرد فوق العاده بود. او فقط سه بازی لازم داشت تا خودش را با شرایط آلمان وفق دهد و اولین گلش را در پیروزی 5 بر 1 مقابل ولفسبورگ بزند. با وجود جوانی و کم تجربگی اش، او خیلی زود توانست خودش را به عنوان یکی از مهمترین بازیکنان خط حمله دورتموند مطرح کند. او شدیدا مورد اعتماد توماس توخل بود و موفق شد در اکثر بازیهای فصل تیمش نقشی ثابت داشته باشد. توخل به او نقش یک وینگر آزاد که بیشتر مایل است به مرکز زمین حرکت کند داد و او هم به خوبی از پس این نقش برآمد و بدل به یک مهره کلیدی شد. با تکنیک بالا و دریبل های زیبایش او قلب هواداران را تسخیر کرد. 10 گل، 21 پاس گل و آمار 3.2 دریبل موفق در هربازی نشان از موفقیت او در فصل گذشته دارد.

4- مهارت های کامل و یادگیری سریع!

وقتی از دریبلینگ حرف بزنیم، قطعا از ویژگی های عالی او در این بخش حرف خواهیم زد. او بازیکنی است که می تواند با پا چپ و راستش به خوبی بازی کند و حتی شاید گاهی فراموش کند که کدام پایش قوی تر است! قدرت بالای او در هردوپا باعث شده است تا حریفان مقابلش کار سختی برای پیش بینی حرکت بعدی او داشته باشند. او هچنین در هنگام بازی در استفاده از داخل یا خارج پایش هم مهارت بسیار زیادی دارد. این بازیکن 20 ساله میل زیادی به بردن توپ به مرکز زمین در یک سوم میانی و پیش از محوطه جریمه دارد، جایی که مدافعین کناری جای او را پوشش می دهند و او بسته به شرایط پاس می دهد یا شوت میزند. بعد از اولین گلش به ولفسبورگ دمبله در این باره گفت:

به شرایط بستگی دارد، اگر ببینم هم تیمی ام در موقعیت بهتری است توپ را به او پاس می دهم ولی اگر حس کنم خودم در جایگاه بهتری هستم قطعا شوت میزنم.

او درگلزنی هم خوب است، اگرچه در دورتموند بیشتر نقش تغذیه کننده اوبامیانگ را دارد ولی 10 گل هم در تمام رقابت ها زد تا نشان دهد که گلزن خوبی است. یکی از گلهایش در نیمه نهایی جام حذفی مقابل بایرن بود که باعث صعود تیمش به فینال شد.

5- دمبله از رفتن توخل ناراحت شد

زمانی که اعلام شد توخل از تیم کنار گذاشته می شود، دمبله از معدود بازیکنانی بود که پشت مربی اش در آمد و از او حمایت کرد. بعد از اعلام خبر خروج توخل از دورتموند دمبله گفت:

بسیار نا امید شدم. از توماس چیزهای زیادی یاد گرفتم و او بسیار مربی خوبی بود.

این مصاحبه حتی پیش از اینکه او به تیم محبوبش، یعنی بارسلونا لینک شود، شایعه های احتمال خروج او از وستفالن را افزایش داد. حتی قبل از نرفتن به تمرین در ماه آگوست، خبرهایی که احتمال ناراضیتی او در دورتموند را نشان می داد، شنیده می شد. او با رومن بورکی درگیر شده بود و خیلی ها از داخل باشگاه می گفتند طرز رفتار و برخورد او کاملا عوض شده است.


کد:46865
برای ارسال نظر ورود و یا ثبت نام نمایید.
مقاله
آخرین ارسال ها