375

کارخانه مربی سازی بروسیا دورتموند!

پنج‌شنبه 19 مرداد 1396، 12:48 ب.ظ ، 1 ماه و 15 روز 6 ساعت و 28 دقیقه قبل

علاوه بر تربیت بازیکنان مستعد، این تیم در زمینه تربیت مربیان موفق نیز به دستاورد های زیادی رسیده است.

Fussball.ir:

فراتر از یورگن کلوپ که در لیورپول مشغول آماده سازی لیورپول برای رسیدن به موفقیت است، بروسیا دورتموند مربیان جوانی را پرورش داده که هریک اکنون به موفقیت های قابل توجهی دست یافته اند.

از دیوید واگنر شروع می کنیم؛ رفیق گرمابه و گلستان یورگن کلوپ که 4 سال هدایت تیم دوم دورتموند را برعهده داشت، در فصل گذشته توانست هادرسفیلد را به لیگ برتر جزیره برساند. جانشین او دنیل فارکه، در تابستان گذشته سرمربی نوریچ سیتی شد تا او نیز این تیم را برای بازگشت به سطح اول فوتبال انگلستان آماده سازد. هانس وولف نیز پیش از آن که اشتوتگارت را به بوندسلیگای 1 بازگردانَد، در تیم جوانان دورتموند به موفقیت های بسیاری رسیده بود.

موفقیت های این مربیان، آن هم به طور همزمان چگونه ممکن شده است؟ با شانس؟ یا برنامه ریزی خاصی برای آن وجود داشته است؟

فارکه به ESPN  می گوید:

گمان می کنم که موفقیت های همزمان به کمی شانس ربط داشته باشد! اما واضح است که داستان فراتر از اینگونه حرف ها است.

آنها سعی می کنند در تمامی سمت های باشگاه، از بازیکن گرفته تا کارمند، بهترین ها را به کار گیرند. آنها آماده هرگونه ریسک و سرمایه گذاری هستند. در چند سال گذشته واقعا تصمیمات خوبی اتخاذ شده است؛ علی الخصوص سیاست ارتباط دائم مربیان با یکدیگر.

شخص دیگری که آینده ای درخشان پیش رو دارد، بنیامین هوفمان است. وقتی که هانس وولف دورتموند را به مقصد تیم بزرگسالان اشتوتگارت ترک کرد، بنیامین هوفمان جانشین او شد و امسال توانست مقابل دیدگان 34 هزار هوادار در ورزشگاه سیگنال ایدونا پارک، بایرن مونیخ را شکست دهد و عنوان قهرمانی آلمان را از آن خود کند.

زمانی که هوفمان در سن 22 سالگی عضو تیم جوانان دورتموند و کارمند بانک بود، از وی خواسته شد تا نقش مربی نیمه وقت را درباشگاه ایفا کند. در نهایت او به یک مربی دائم بدل گشت و به موفقیت های زیادی رسید.

او معتقد است که یکی از دلایل مهم موفقیت باشگاه در رده های سنی مختلف، ارتباط مربیان با یکدیگر است:

ما ارتباط خوبی داریم و واقعا به یکدیگر کمک می کنیم. همواره با مربیان دیگر گفت و گو می کنیم تا تجربه بیشتری کسب کنیم.

هوفمان درباره کلوپ که او را به این باشگاه آورد این گونه می گوید:

ما برای شش سال باهم کار کردیم. همواره می توانستم تمرینات تیم بزرگسالان را مشاهده کنم؛ چون بخشی از آن بودم. همه چیز را دیدم و با همه مربیان صحبت کردم. تجربه باور نکردنی برای من بود. پس از وی توماس توخل به باشگاه آمد؛ در دوران او نیز همین رویه وجود داشت.

باشگاه ما را تشویق می کند تا پیشرفت کنیم. برعکس بعضی باشگاه های دیگر، آنها تاکیدی بر موفقیت فوری ندارند، بلکه به شما زمان می دهند تا پیشرفت کنید و موفق شوید. البته که پیروزی در تمامی مسابقات هدف باشگاه است، اما آنها شما را در این باره تحت فشار قرار نمی دهند. وقتی که به عنوان مربی فضا و زمان کافی را داشته باشید، همانند بازیکنان می توانید تمرین کنید و بازی کنید تا پیشرفت کنید. این دقیقا همان چیزی است که مربیان برای پیشرفت به آن نیاز دارند.

فارکه موافق این صحبت ها است:

به این معنا نیست که آنها یک فلسفه باشگاهی معین دارند که همه مربیان باید از آن پیروی کنند. آنها برای امتحان کردن و به کارگیری هر گونه تاکتیک و فلسفه آزاد هستند. کلوپ و توخل سبک و ایده های متفاوتی با یکدیگر داشتند؛ با این حال باشگاه از هردوی آنها حمایت کرد.

او از پشتیبانی مدیر اجرایی هانس یواخیم واتسکه و مدیر ورزشی دورتموند میشائیل تسورک به عنوان عناصر کلیدی این سیستم نام می برد.

همانطور که تیم بزرگسالان بروسیا دورتموند یکی از دو غول فوتبال آلمان است و همواره برای رسیدن به عناوین تلاش می کند، در تمامی تیم های پایه نیز همین سیاست به کار گرفته می شود.

هوفمان در این باره می گوید:

اگر یک تیم برنده بسازید، بازیکنان بسیار خوبی نیز شکل می گیرند؛ نه فقط برای تیم های جوانان، بلکه برای تیم بزرگسالان. وقتی می خواهید تیم قدرتمند و پیروزی داشته باشید، به بازیکنانی نیاز دارید که تشنه موفقیت باشند. هدف این فصل قهرمانی در آلمان بود و به آن دست یافتیم. ما می دانیم اگر  پیروز باشیم و تشنه رسیدن به موفقیت باشیم، بازیکنانی در سطح تیم اول باشگاه تربیت خواهند شد.

آخرین نکته کلیدی این می تواند باشد که بروسیا دورتموند که یکی از تیم های قدرتمند در سطح اروپاست، همواره از سیستم جوانان برای تکمیل تیم خود استفاده می کند. ماریو گوتسه، مارکو رویس، نوری شاهین و اخیرا هم کریستین پولیسیچ و یاکوب بران لارسن.

هوفمان در این باره می گوید:

آنها نشان داده اند که در تیم ما همواره فرصت برای رسیدن به سطح اول باشگاه وجود دارد. هنگامی که بازیکنان جوان می دانند که فرصت واقعی برای پیشرفت دارند، معمولا به موفقیت مربی کمک می کنند و این رابطه ای متقابل است.

به مانند واگنر و کلوپ و فارکه و وولف، ممکن است هوفمان نیز یک روز به عنوان مربی کارآمد مطرح شود. با این حال او در دورتموند مشغول پیشرفت است و به نظر می رسد که در مکان خوبی برای رسیدن به آن قرار دارد.


کد:45827
نظرات
3
  • امیدوارم سرمربی های آلمانی بیشتری رو درآینده روی نیمکت تیم های مطرح ببینیم
    پنج‌شنبه 19 مرداد 1396، 01:15 ب.ظ
  • يان سيورت مربى تيم دوم دورتموند هم ميتونه يه مربى آينده دار باشه در سالهاى نه چندان دور
    جمعه 20 مرداد 1396، 08:34 ق.ظ
  • يان سيورت مربى تيم دوم دورتموند هم ميتونه يه مربى آينده دار باشه در سالهاى نه چندان دور
    جمعه 20 مرداد 1396، 08:34 ق.ظ
برای ارسال نظر ورود و یا ثبت نام نمایید.
مقاله
آخرین ارسال ها